326608. HALLMÖBEL, med snedklaff, allmoge, drickamålad med kurbitsdekor, 1800-tal.
Med två handtag i läder på vardera kortsida. Utdragbar låda inuti.
Längd 75,5 cm.
Bredd 35 cm.
Höjd 57,5 cm.
Bruksslitage, färgsläpp, sprickor/skador, läderbanden för att hålla uppe snedklaffen är av, delvis gulmålad på insidan.