HALLMÖBEL, med snedklaff, allmoge, drickamålad med kurbitsdekor, 1800-tal.

326608. HALLMÖBEL, med snedklaff, allmoge, drickamålad med kurbitsdekor, 1800-tal.

Med två handtag i läder på vardera kortsida. Utdragbar låda inuti.
Längd 75,5 cm.
Bredd 35 cm.
Höjd 57,5 cm.

Bruksslitage, färgsläpp, sprickor/skador, läderbanden för att hålla uppe snedklaffen är av, delvis gulmålad på insidan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 75,5 cm.
Bredd 35 cm.
Höjd 57,5 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 608