326406. CAMILLE PISSARRO. Efter. Vägen till Louveciennes.
Geb. den 10 juli 1830 i Charlotte Amalie, d. den 12 november 1903 i Paris anses vara en av de viktigaste och mest produktiva målarna av impressionismen, Pissarros katalog raisonné omfattar ca. 1528 målningar och flera hundra andra verk. Olja på duk, stämplad a tergo Sennelier Paris 1989, MO Service Copies, samt Nr. 30 E. Efter Pissarros målning Vägen till Louveciennes. Åtgärder 50cm x 61cm ram.