Svarvade vitmålade ben samt underrede Bordsskiva i bonat lövträ med 2 klaffar Höjd 76 cm Bredd 43,5 cm Klaff 25 cm Totalbredd 93,5 cm.
Bruksskick Slitage, repor, märken Ben med bortfall av färg.