BOKSKÅP, nyrenässans, Lindell, Möbelindustri Bazar, Norrköping, sent 1800-tal.
325846. BOKSKÅP, nyrenässans, Lindell, Möbelindustri Bazar, Norrköping, sent 1800-tal.
Överdel med vitrin. Underdel med dörrar. Hyllinrede.
Fanerad i bland annat valnöt och valnötsrot. Märkt på bakstycke.
Ca. längd 122, bredd 51, höjd 243 cm.
Slitage, mindre fanerskador. Underdel med kärvt lås.