325663. HEINRICH SCHWIERING. Drömmande tjej.
Heinrich Schwiering (1860 Bückeburg - 1949 Bückeburg); i detta parti en målning på träpanel, yngre inramad. Motivet visar en glad tjej som lutar sig på en balkongbalustrad med spaljé ovanför. Signerad nedre vänster, daterad omkring 1890. Mått ca. Ram 38 x 47 x 4 cm, tavla 26,5 x 34,5 cm.
Målningar krypterade, applikationer av ramen lossnar något.