PORSLIN, 8 delar, "Vinranka", Hackefors, bland annat lockurnor, 1900-tal.
325525. PORSLIN, 8 delar, "Vinranka", Hackefors, bland annat lockurnor, 1900-tal.
1 par lockurnor, höjd 19 cm.
Ytterfoder, höjd 14,5 cm.
Vas med hänkel, höjd 20 cm.
Lockskål, diameter 11, höjd 10,5 cm.
1 par bordslampor, höjd inklusive lampsockel 23,5 cm.
Serveringsfat med hänklar, längd 37 cm.
Smärre slitage. En lockurna nagg på knopp. Ytterfoder med avlagringar.
1 par lockurnor, höjd 19 cm.
Ytterfoder, höjd 14,5 cm.
Vas med hänkel, höjd 20 cm.