Stolar med ryggögla i böjträ 2 vitmålade, 2 brunbetsade Rygghöjd 90 cm Thonet formgavs av Michael Thonet 1859.
Bruksslitage Repor, jack,störmärken Vita paret ursprungligen bruna.