RANFTBECHER. Medaljongkartuscher med tyska poeter i profil.

325053. RANFTBECHER. Medaljongkartuscher med tyska poeter i profil.

Ranftkopp, troligen 1930-tal, med markspår och handmålning av blommor och ovala kartuscher med författarna Gotthold Ephraim Lessing, Friedrich Schiller och Johann Wolfgang von Goethe i profil. Mått ca. Höjd 15 cm/Stativ 7,5 cm.

Gott skick, förgyllning gnidas på hörnen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 903