324398. PARTI DIVERSE småföremål, 7 st, 18/1900-tal.
Sejdel med målat porslins/tennlock, långpipa, fickur Nilax, 1 par ljusstakar mässing (Jakobsson?), 2 miniatyrvaser; Winblad Alingsås keramik och Gunnar Nylund Rörstrand höjd 12,5 cm.
Proveniens Hofmantorps Säteri.
Fickurets boett defekt, går ej att stänga, långpipan har slitage, locket på sejdeln sitter löst.