324348. TABURETT, sengustaviansk, Ephraim Ståhl, 1800-talets början.
Signerad ES (Ephraim Ståhl) samt etikettmärkt med Stokholms stolmakareämbetes sigill. Längd 42, bredd 35, höjd 41,5 cm.
Slitage, märken, repor, stötmärken. Smärre sprickor och fanérskador. Renoverad. Maskstungen.