PETER OTTO HEIM. ”Scen i Nymphenburg.” Galant kvinnofest i hallen.
324119. PETER OTTO HEIM. ”Scen i Nymphenburg.” Galant kvinnofest i hallen.
Professor Peter Otto Heim (1896 Alberweiler - 1966?) Stuttgart); i det här partiet, en typisk målning i en lite klibbig, lekfull stil, baserad på fransk stil. Motivet visar en grupp damer i rokokoklänningar framför ett lätt översvämmat fönster i en stor hall. Signerad nedre höger, daterad omkring 1960. Mått ca. 47 x 47 cm, målning 30 x 30 cm.