JOSEF HOFFMANN. Tillskriven. 1870-1956, MÖBLEMANG, 4 delar, J & J Kohn, ca 1907, proveniens Hotell Munthe Helsingborg.

324008. JOSEF HOFFMANN. Tillskriven. 1870-1956, MÖBLEMANG, 4 delar, J & J Kohn, ca 1907, proveniens Hotell Munthe Helsingborg.

Möblemanget har tidigare stått på Hotell Munthe i Helsingborg. Namnet Hotell Munthe 1806-1846 verksamheten levde vidare fram till 1917 som sedermera blev Grand Hotell 1927.
Soffa, längd 125 cm, djup 55 cm, tot höjd 80 cm
Stolar 1 par
Bord, diameter 71 cm, höjd 74 cm
Betsad bok
Möblerna är märkta med blyerts Modell 5503.

Bruks, åldersslitage, stötmärke.

Gör en kostnadsfri värdering!

Stolar 1 par
Betsad bok

Antal besök: 2 611