MILOSLAVA VRBOVA. Bryt i dansskolan. Unga dansare väntar. Inspirerad av Edgar Degas.
323951. MILOSLAVA VRBOVA. Bryt i dansskolan. Unga dansare väntar. Inspirerad av Edgar Degas.
Marie (Miloslava) Vrbova-Stefkova (1909 - 1991, Tjeckien) och Edgar Degas, helt Hilaire Germain Edgar de Gas (19.07.1834 Paris - 27.09.1917 Paris); i detta parti en hyllning till konstnären som gör denna typ av målning känd. Odefinierad signerad nedre högra, svepande linje med en delikat färgpalett. Gyllene ram, hög kvalitet, daterad omkring 1970/80. Mått ca. 53 x 69 x 4 cm, målning 40 x 56 cm.