SIGNIERTES ÖLGEMÄLDE. Ballerinas dans i den idealiserade slottshallen.
323197. SIGNIERTES ÖLGEMÄLDE. Ballerinas dans i den idealiserade slottshallen.
Odefinierad signerad nedre vänster, 1900-talets konstnär; tittaren ser en ung dansare i en bollklänning. Det är iscensatt av ljuset som faller exakt på dem. Hela balsalen verkar pompös och färgstark, med en bred vattenmassa som dyker upp genom fönstret. Något pasty stil, daterad omkring 1980, magnifikt inramad. Mått ca. Ram 67 x 78 x 7 cm, målning 50 x 60 cm.