MILOSLAVA VRBOVA. Förberedelse av danslektionen. Hyllning till en stor förebild.

323191. MILOSLAVA VRBOVA. Förberedelse av danslektionen. Hyllning till en stor förebild.

Marie (Miloslava) Vrbova-Stefkova (1909 - 1991, Tjeckien) och Edgar Degas, helt Hilaire Germain Edgar de Gas (19.07.1834 Paris - 27.09.1917 Paris); i det här partiet, en stor skildring av ett motiv eller målningsstil berömd av honom; förberedelsen av balettstudenterna i danshallen. Unga ballerinor klär sig för repetition och gör stretchövningar. Stort format, olja på masonit, strukturen på målningsytan igenkännlig, signerad odefinierad, skapade ca.. 1970. Mått ca. ram 142.5 x 93 x 5.5 cm, målning 125,5 x 75,5 cm.

Bra skick, minimala tecken på ålder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 351