TVÄTTSTÄLL med TVÄTT-SET, metall och emalj, Kockums, 1900-tal.
323170. TVÄTTSTÄLL med TVÄTT-SET, metall och emalj, Kockums, 1900-tal.
Tvätt-set i emalj från Kockums bestående av: tvättskål med tappmöjlighet(?), burk med ett handtag, tvålskål, kanna, samt potta.
Cylinderformat tvättställ i metall med en dörr och lock, höjd ca 80 cm.
Bruksslitage, rostanlupet, smuts, repor, ett fäste för lock saknas, ej genomgånget.