TVÄTTSTÄLL med TVÄTT-SET, metall och emalj, Kockums, 1900-tal.

323170. TVÄTTSTÄLL med TVÄTT-SET, metall och emalj, Kockums, 1900-tal.

Tvätt-set i emalj från Kockums bestående av: tvättskål med tappmöjlighet(?), burk med ett handtag, tvålskål, kanna, samt potta.
Cylinderformat tvättställ i metall med en dörr och lock, höjd ca 80 cm.

Bruksslitage, rostanlupet, smuts, repor, ett fäste för lock saknas, ej genomgånget.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 057