323129. KLÄNNINGAR, 2 st. 1940-tal.
Blå klänning med genombrutet frontparti med rosett. Vita rynkade avslut i ärmar samt halslinje. Klädda knappar.
Svart klänning med rynkade axlar. Klädda knappar på bröst samt ärmslut. Skärp med runt spänne.
Svart klänning, rygglängd 122 cm. Midjemått ca. 40 cm (x2).
Blå klänning, rygglängd 112 cm. Midjemått ca. 37 cm (x2).
Dragkedja trasig i sidan på den blå klänning. Blå klänning med fläckar nedanför nacke. Missfärgning/gulnad.
Svarta klänningens skärp med skadar/slitage. Fåll släppt delvis i nederkant.