322955. TEVAGN, modell 100. Alvar Aalto för Artek, sannolikt 1970-tal.
Ben i laminerat böjträ med skiva av vita kakelplattor samt flätad korg i rotting.
Modellen formgiven 1936-37.
Bruksslitage. Handtag saknas. Kakelplattor med sprickor, gummit på hjulen med sprickor.