SKÅL, Vicke Lindstrand, samt TILLBRINGARE, keramik, Upsala-Ekeby, 1900-tal.

322572. SKÅL, Vicke Lindstrand, samt TILLBRINGARE, keramik, Upsala-Ekeby, 1900-tal.

Vas märkt Upsala-Ekeby, Gefle, Made in Sweden, A 22, höjd 23,5 cm.
Skål märkt Ekeby, 196, V.L. (Vicke Lindstrand), diameter 12,5, höjd 4,5 cm.

Bruksslitage, båda med beläggning, skål med repor och ett tillverkningsnagg undertill.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 073