Axel Rundström var grosshandlare och fiolbyggare. 20:e juni 1908 hölls en spelmanstävling utan för Mora. Drivande bakom tvävlingen var bla Anders Zorn. Till tävlingen skänkte Axel Rundström en fiol som förstapris, då värderad till 300 kr. Vinnare i fioltävlingen blev Hjort Anders Olsson från Bingsjö. Fiolen som försäljs här är märkt Mora 19 20/6 08.
Total längd ca 60 cm
Enligt uppgift från säljaren inköpt på auktion i Jönköping, från dödsbo i Huskvarna.
Slitage, repor och märken, smärre stötmärken.
Total längd ca 60 cm