FIOL, Axel Rundström, Stockholm, 1906.

322504. FIOL, Axel Rundström, Stockholm, 1906.

Axel Rundström var grosshandlare och fiolbyggare. 20:e juni 1908 hölls en spelmanstävling utan för Mora. Drivande bakom tvävlingen var bla Anders Zorn. Till tävlingen skänkte Axel Rundström en fiol som förstapris, då värderad till 300 kr. Vinnare i fioltävlingen blev Hjort Anders Olsson från Bingsjö. Fiolen som försäljs här är märkt Mora 19 20/6 08.

Total längd ca 60 cm

Enligt uppgift från säljaren inköpt på auktion i Jönköping, från dödsbo i Huskvarna.

Slitage, repor och märken, smärre stötmärken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Total längd ca 60 cm

Antal besök: 4 095