322445. ROBERT STOOP. 1908-1978 Tyska 20. århundrade.
Landskap med björkar och vandrare. Impressionistisk syn. Handmålad i olja på tallrik med säker stil och vacker palett i mycket god kvalitet.
Signerad och daterad (19) 55 nere till höger.
Storlek ca. 18 x 27 cm, ramstorlek ca. 28 x 36,5 cm.