322309. LAVOAR, 1800-talets slut.
Lavoar med valnötsfaner, lock samt invändig metallhylla. Baksida etikettmärkt: Ilgods från Gefle, Marma. Medföljer senare näthylla i metall.
Längd: 75,5, Bredd: 55, Höjd: 88 cm.
Medföljer kanna, 2 skålar, tvålkopp samt etui i keramik, Gustavsberg.
Bruksslitage, senare bemålning invändigt.
Kanna, en skål samt tvålkopp med lagning.