LAVOAR, 1800-talets slut.

322309. LAVOAR, 1800-talets slut.

Lavoar med valnötsfaner, lock samt invändig metallhylla. Baksida etikettmärkt: Ilgods från Gefle, Marma. Medföljer senare näthylla i metall.
Längd: 75,5, Bredd: 55, Höjd: 88 cm.
Medföljer kanna, 2 skålar, tvålkopp samt etui i keramik, Gustavsberg.

Bruksslitage, senare bemålning invändigt.
Kanna, en skål samt tvålkopp med lagning.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nycklar saknas.

Antal besök: 1 387