322295. AUFSATZSCHREIBTISCH. valnöt, burlfaner, ca. 1890.
Skrivbord med topp, valnöt delvis fanerad med burlträ, vänt ben och stag, topp krönt. Mått ca. H 160 x B 105 x D 65 cm.
Tecken på ålder som lite ljusblekmedel, små stötar, skrivplatta lyfts.