BESTICK, nysilver och pärlemor, i schatull märkt James Weir, Glasgow, samt daterad 1899.
32204. BESTICK, nysilver och pärlemor, i schatull märkt James Weir, Glasgow, samt daterad 1899.
12 gafflar, längd ca 15 cm.
12 knivar, längd ca 19 cm.
Infälld bricka med gåvotext angående bröllop 1899 på schatullets lock.
Tillverkarens namn på infälld bricka invid lås.
Bruksslitage. Schatull med spricka och slitage.
Nyckel saknas.
12 gafflar, längd ca 15 cm.
12 knivar, längd ca 19 cm.
Nyckel saknas.