321989. SPEGELLAMPETTER, ett par, empire, Göteborg, 1800-talets första hälft.
Märkt med Göteborgs hallstämpel.
För två ljus. rektangulär form, krönande musiktroffégrupp. Bronserad. Längd 56 cm.
Sedvanligt slitage. Senare bronsering, mindre lagning och komplettering vid krön. Anlupet glas.