321988. VÄGGBONAD, textil, allmoge, 18/1900-tal.
Väggbonad i bemålad textil, broderad text: "å akta dej för jänter och deras falska blig!" . Motiv med folkdräktr från Dalarna (Rättvik och Leksand).
Bredd: 108, Höjd: 55 cm.
Ålders- och bruksslitage. Kanter samt baksida med fläckar.
Bredd: 108, Höjd: 55 cm.