Smidesutrustning:
Städ för smide, 160 mm.
Ringregel, 10-25 mm.
Stickcirkel.
Krumcirkel.
Kulhammare, 300 gram.
Planerhammare, 300 gram.
Bokstavssats, A-Z.
Siffersats, nitverktyg.
Gasolbrännare- handtag Primus. Gasolbrännare LK Metall.
Ritutrustning:
Ritbord A3 Marabu 4419, passare, mallar för kurvritning och textning.
Boken, "Yrkesritning".
Halvfabrikat.
Plåt: Nysilver, brons, rostfritt stål, diverse plåt.
Arbetsböcker: Silversmi
de, Boken om smycken och ädla stenar, Koppar, silver, emalj, Gassvetsning, lödning och skärning, Fachkunde Edelmetallgewerbe.
Insperationsböcker: Vikingar, Jewellery Through 7000 years, 20th century Jewellery, Vikingar Myter-Kultur och långfärder.
Smärre bruksslitage.
Smidesutrustning:
Städ för smide, 160 mm.
Ringregel, 10-25 mm.
Stickcirkel.
Krumcirkel.
Kulhammare, 300 gram.
Planerhammare, 300 gram.
Bokstavssats, A-Z.
Siffersats, nitverktyg.
Ritutrustning:
Boken, "Yrkesritning".
Halvfabrikat.
Arbetsböcker: Silversmi
Smärre bruksslitage.