ERNST BÖHME. Ungt par som skördar druvor. Bisque porslin på förgylld bas.
321571. ERNST BÖHME. Ungt par som skördar druvor. Bisque porslin på förgylld bas.
Detaljerad porslinsfigur av ett ungt par som skördar druvor; på en förgylld metallbas, det finns ett badkar med druvor, en druvpinne och ungdomarna i italiensk kostym. Blå fiducialmärke under i form av den 5-spetsiga kronan ovanför N (imitationsmärke Neapel, Monte Capo), dejting till 1: a tredjedel av 1800-talet. Mått ca. H22,5 x B20 x D15cm.