Kanna, höjd ca 21 cm. Fat, kvadratiskt, ca 13,5 x 13,5 cm. Fat, avlångt, ca 31 x 21 cm.
Kanna med kraftigt slitage, sprickor, krackelyrer, dåligt dekortryckning.