FOLKDRÄKT, Hedemora, Dalarna.

FOLKDRÄKT, Hedemora, Dalarna.
3213106. FOLKDRÄKT, Hedemora, Dalarna.

Livstycke, överdel, tröja, kjol, ett par knästrumpor, två förkläden, halskläde, hätta, bindmössa samt kjortelsäck med broderier.
Överdelens rygglängd ca 40 cm, bystvidd ca 106 cm, innerärmslängd ca 47 cm. Livstyckets rygglängd ca 30 cm, bystvidd ca 82 cm. Tröjans rygglängd ca 38 cm, bystvidd ca 82 cm, ärmlängd ca 58 cm. Kjolens midjemått ca 62-66 cm, längd ca 91 cm.

Bruksslitage. Fläckar. Lagningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 876