GUGLIELMO BRACONY. Kvinnlig naken. Art Nouveau skulptur.

321233. GUGLIELMO BRACONY. Kvinnlig naken. Art Nouveau skulptur.

Guglielmo Giovanni Giacinto Bracony (1828 - 1931, Italien); i detta parti en skulptur gjord av alabaster, som redan dykt upp på auktioner under titeln ”Young Woman at the Source”. Figuren visar en ung naken kvinna, en kvinnlig naken lutad mot en sten. Daterad omkring 1890, signerad G. Bracony på basen. Mått ca. H32,5 x B22,5 x D20cm.

Delvis återställd och limmad. Orenat hitta tillstånd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 738