320538. MINIATYRVAS, Berndt Friberg, Gustavsberg, 1900-talets tredje fjärdedel.
1 miniatyrvas, Berndt Friberg, signerad Friberg, Studiohand samt K, höjd 6 cm.
Medföljande miniatyrhänkelvas, märkt Rörstrand, CHS (Carl Harry Stålhane) höjd 7,4 cm.
Bruksslitage, miniatyrhänkelvas med minutiöst nagg vid mynning.