DIVERSE KERAMIK, 10 delar, 1900-talets andra hälft.

320537. DIVERSE KERAMIK, 10 delar, 1900-talets andra hälft.

(11 delar inklusive lock).
1 skål märkt Swen, Gustavsberg, daterad 1982, höjd 6 cm.
1 vas märkt E Söderberg, höjd 8,5 cm.
1 senapsskål med lock, märkt Wallis, höjd 9,5 cm.
1 figurin i form av uggla, Gustavsberg, märkt EL, höjd 4,8 cm.
1 askfat i form av fågel, glaserat lergods, höjd 5 cm.
1 miniatyrvas, Wallåkra, höjd 4,8 cm.
1 miniatyrvas, Höganäs, märkt JA (John Andersson), höjd 6,1 cm.
1 brun miniatyrvas, otydligt märkt, höjd 3,6 cm.
1 grön miniatyrskål, otydligt märkt, 3 cm.
1 brun miniatyrskål, märkt JA (John Andersson) höjd 2,1 cm.

Bruksslitage, ej genomgånget.

Gör en kostnadsfri värdering!

(11 delar inklusive lock).

Bruksslitage, ej genomgånget.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 066