KLEINE DECKELVASEN, CHINA. Dekor av lotus och kran, stiliserat landskap.

320464. KLEINE DECKELVASEN, CHINA. Dekor av lotus och kran, stiliserat landskap.

Parade vaser med handmålning, landskapsskildring med centrerad lotusblomma och kranar mot varandra. Lidknobs stiliserade fo hundar, dejting till 1900-talet. Höjd ca. 26,5 cm/stativ 8,5 cm.

Förgyllning av knopparna gnidas kraftigt.

Gör en kostnadsfri värdering!

HannoVerum
Antal besök: 1 165