RELIKVARIEBYST, i form av biskop/helgon, omkring 1500, samt VITRINSKÅP, nygotiskt, 18/1900-tal.

32042. RELIKVARIEBYST, i form av biskop/helgon, omkring 1500, samt VITRINSKÅP, nygotiskt, 18/1900-tal.

Relikvariebyst, Mellaneuropa. Spår av kredering samt färg.
Bystens höjd ca 61 cm.
Skåpets totala höjd ca 115 cm.

Skador, lagningar, maskstunget.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bystens höjd ca 61 cm.

Antal besök: 1 260