320063. TAKLAMPA, mässing samt glas, Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Med glaskupor. 10 st ljuspunkter.
Totalhöjd ca 734 cm.
Stomme delbar i två delar á ca 330 respektive 324 cm.
Proveniens: Hängt i kyrka i Sandviken.
Bruksslitage, repor, ej funktionstestad.