ALBIN DÖBRICH FÜR ROSENTHAL. Hoppare, jockey på hästryggen. Färgversion av 1950-talet.
319986. ALBIN DÖBRICH FÜR ROSENTHAL. Hoppare, jockey på hästryggen. Färgversion av 1950-talet.
Albin Döbrich (1872 Sonneberg - 1945 Wien); i detta parti, en polykrom version av hans grupp figurer jockey med häst. Porslinsfiguren är signerad med Döbrich på basen, grönt bottenmärke. Mått ca. 29 x 24 x 10,5 cm.
Trollet är färdigt och en del saknas. Dessutom bra. Orenat hitta tillstånd.