319858. BORDSUR, porslin, urtavla märkt B Leja Stockholm, 1800-talets slut.
Nyrokoko med figurscen. Höjd ca 50 cm. Total höjd ca 62 cm.
Ej funktionstestad.
Nagg, ett palmblad trasigt.
Tillhörande glaskupa med kraftig spricka samt flertalet nagg. Träbotten med fanerskador.
Nyckel/nycklar finns.