Fanerad i björk med svärtade detaljer, kolonner. Längd 270 cm.
Proveniens: Enligt uppgift inköpt på slottsauktion av godsägaren Birger Johansson på 1960-talet.
Slitage, tyget med kraftiga fläckar.