Intarsiaarbete av blomsterbukett på framsida. Mässingsbeslag. Två lådor. Längd 80,5 cm. Bredd 44 cm. Höjd 74,5 cm.
Bruksslitage, fanérskador, lackkrackelyr, marmorskiva med genomgående spricka.