319665. PARTI KERAMIK, 3 delar, Arthur Percy, Gefle.
Dekor av guldfärgade prickar mot vitglaserad fond.
Vas/skål med insats för blommor. Höjd 10,5 cm, längd 20 cm. Märkt Gefle Sweden Percy 2039.
Hänkelvas. Höjd 23 cm. Märkt Gefle Sweden Percy 2039.
Lockask. Höjd 6 cm, längd 13 cm. Märkt Gefle Sweden Percy 2039.
Alla delar krackelerade.
Skål med tillverkningsdefekt samt missfärgad.
Hämkelvas med fotrings nagg.
Alla delar krackelerade.
Hämkelvas med fotrings nagg.