319332. ”VERTIKO”, valnöt, ca 1880/90.
VERTIKO, Wilhelminian period omkring 1880/90, massiv valnöt och fanerad, nycklar tillgängliga.
Mätningar:
Höjd ca 137 cm, med infästning ca 170 cm
Bredd ca 97 cm
Djup ca. 54 cm
Detaljer:
- Vertiko i Wilhelminian stil
- en stor låda upptill (fullt utdragbar)
- typiska Wilhelminian period ornament på sidorna ovanför och under (inga stötar)
- dörrar bra profilremsor
- interna hyllor
- sniglar utan stötar
Vertikoens valnötträ ser lite rödare ut, varmare än bilden här. Fyllningarna med den vackra spegelfanér verkar lugnare, mindre lekfulla, liksom fanerens reflektioner i ramen.
I gott skick. Partiella tecken på användning. Original beslag. Ingen mask angrepp. Nycklar tillgängliga.
Mätningar:
Bredd ca 97 cm
Djup ca. 54 cm
Detaljer:
- Vertiko i Wilhelminian stil
- dörrar bra profilremsor
- interna hyllor
- sniglar utan stötar