PARTI KERAMIK, 4 delar, bl,a krus, Höganäs 10L.

318827. PARTI KERAMIK, 4 delar, bl,a krus, Höganäs 10L.

Krus med hänkel, saltglaserat stengods, Höganäs 10L. Höjd 41 cm. Diameter 21 cm.
Krus, glaserat stengods. Höjd 24 cm. Märkt UE ? 8L.
Ytterfoder med vit glasyr. Upsala-Ekeby. Omärkt. Höjd 15 cm. Diameter 20,5 cm.
Fat med blå glasyr. Lövformat. Längd 22 cm. Otydligt märkt. Troligen Gabriel Sweden.

Krus med hänkel, flera mynningsnagg.
Krus med nagg i botten.
Ytterfoder med tillverkningdefekt, krackelerat, avlagringar.
Lövformat fat med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Krus med nagg i botten.
Lövformat fat med nagg.

Antal besök: 1 998