FRIEDRICH NIETHAMMER. Fiskebåt, landade på stranden i grunt surf.

318792. FRIEDRICH NIETHAMMER. Fiskebåt, landade på stranden i grunt surf.

Friedrich Niethammer (Köln 1898 - Lehrte 1945, Tyskland), medlem av konstnärens koloni Nidden; i detta parti med en oljemålning i färska färger, den bruna av båten skickligt iscensatt med nyanser av blått av hav och himmel. På långt avstånd, vid den breda horisonten, kan övervuxna kuststräckor ses. Signerad och daterad nedre högra: Fritz Niethammer 1938. Mått ca. 75.5 x 60,5 cm, målning 66 x 52 cm.

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

Antal besök: 1 593