PAUL DICKMANN. ”Från Nordholland.” Somrigt landskap med väderkvarnar, bäck och kor.
318677. PAUL DICKMANN. ”Från Nordholland.” Somrigt landskap med väderkvarnar, bäck och kor.
Paul Dickmann (1900-talets konstnär); i detta parti, en oljemålning signerad längst ner till vänster och märkt a tergo med ett somrigt holländskt landskap. Mått ca. 80 x 60 cm.
Förmodligen återställd i övre högra hörnet. Små färgfel, lack smutsig.