GEORGE LUFF & SONS, LONDON. Delikat piano, 1800-tal.

318558. GEORGE LUFF & SONS, LONDON. Delikat piano, 1800-tal.

Härlig, lätt att ställa piano för hemmabruk. Elfenben- och ebenholts tangentbordet vilar på vända balusterben, till höger och vänster finns små piedestaler för inspirerande vin eller stimulerande choklad, två små ljusstakar i mässing ger utrymme för att belysa ljus, rosenträ musikhållare. Pianot är av en läcker storlek och är mycket lämpligt för blivande musikstudenter, men det bör granskas av en pianotuner. Mått ca. W132 x H130 x D67cm.

Mindre tecken på åldrande. Nedanför fliken faner svällde.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 440