MATSALSGRUPP, 5 delar, Alvar Aalto, 1900-talets senare hälft.
318417. MATSALSGRUPP, 5 delar, Alvar Aalto, 1900-talets senare hälft.
Märkt på undersida: Aalto Möbler, Svensk kvalitetsprodukt.
Fyra stolar, sitthöjd ca 44 cm.
Bord utdragbart på ena kortsidan med två iläggsskivor.
Längd 109,5 cm.
Bredd 75 cm.
Höjd 73 cm.
Totallängd ca 166 cm.
Bruksslitage, fläckar, torrsprickor, bordsskiva med grövre slitage.
Längd 109,5 cm.
Bredd 75 cm.
Höjd 73 cm.
Totallängd ca 166 cm.