318329. FICKUR, silver, sent 1700-tal/tidigt 1800-tal.
Urtavlan signerad Norton, London.(Eardly Norton, urmakare på 49 St Johns Street mellan 1762-1794). Urverk med spindelgång. Verkets ovansida av förgylld brons med graverad dekor samt numrerat Norton No 1261. Boetten med svårtydda, sannolikt Schweiziska mästarstämplar W samt PV. Ytterboett av silver med inneliggande pappersbit med texten "Reparerad 14/11/ 71.
Diameter med ytterboett 58 mm.
Denna typ av ur tillverkades i Schweiz under sent 1700- och tidigt 1800-tal som fria kopior av de kända urmakarna i London.