BRETONISCHE KÜSTENLANDSCHAFT. Fiskeby vid kusten. Oljemålning omkring 1900.

317809. BRETONISCHE KÜSTENLANDSCHAFT. Fiskeby vid kusten. Oljemålning omkring 1900.

Okänd konstnär i slutet av 1800-talet; i detta parti med en rikt målad oljemålning som visar en kustremsa, förmodligen Bretagne. Med måttlig svullnad och solnedgång finns det fortfarande alla slags liv och rörelse: fartyg i horisonten, en viftande flagga med örnar, människor i deras dagliga arbete. Små pittoreska idéer som landade båtar eller rökplommor avrundar atmosfären. Målningen är runt 1800-talets början. /20. och uppnår en vacker ljusguide och djup. Mått ca. Yngre ram 105 x 65 cm, målning 90 x 50 cm.

Målning föreställande bläckfiskar, litet hål i området kvinna med barn. Ramar stötte på vissa ställen. tecken på ålder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 397