317504. TRÄDGÅRDSGRUPP, 7 delar, Gunnar Asplund, tillskriven, 1930-tal.
Stålrör och träribbor.
Bord, ca. längd 110, bredd 67, höjd 73 cm.
Se snarlika stolar formgivna av Asplund till Stockholmsutställningen 1930.
Slitage, färgbortfall, rost. Torrsprickor. Av blästrade och senare bemålade.